Zielone dachy są coraz bardziej doceniane przez inwestorów i architektów. Tak zagospodarowany dach płaski wykonany w systemie Tack-R to także szansa dla dekarzy układających papy termozgrzewalne do zwiększenia zakresu usług bez dużych inwestycji w rozwój działalności.

 

Dach płaski zawsze musi mieć warstwę hydroizolacyjną i termoizolacyjną. Stropodach zielony (tradycyjny i odwrócony) w systemie Tack-R to kompleksowe rozwiązanie, które oprócz ocieplenia i izolacji chroniącej przed wodą i wilgocią, ma dodatkowo odpowiednie warstwy w postaci maty ochronno-separacyjnej, geomembrany filtrująco-magazynującej, substratu i roślinności dedykowanej dla danego typu zielonego dachu. Skoro układanie papy dla dekarza to codzienność, może warto przemyśleć rozszerzenie usług o ułożenie pozostałych warstw zielonych dachów?

Czym jest dach płaski zielony? Jakie warstwy wchodzą w jego skład?

Ogrody na dachach płaskich zyskują coraz większą popularność w Polsce, dlatego potrzeba wykonawców, którzy będą w stanie je przygotować. Stropodachy z roślinnością można wykonywać na różne sposoby. Warstwy dachu zielonego mogą mieć układ typowy lub odwrócony. Każdy z nich można też zaprojektować jako intensywny (użytkowy) lub ekstensywny (nieużytkowy). Podstawowa korzyść dla dekarzy wykonujących dachy zielone to fakt, iż bez względu na konfigurację takiego dachu płaskiego liczba głównych warstw właściwie pozostaje bez zmian, a różnią się tylko szczegóły.

s dz - Matizol

Dach zielony ekstensywny to stropodach z roślinnością, który służy przede wszystkim poprawie efektu wizualnego i zwiększeniu formalnej powierzchni czynnej biologicznie. Z kolei stropodach zielony intensywny to ogród na dachu z trawami, krzewami i innymi roślinami, a więc powierzchnia przeznaczona do ozdoby i użytkowej eksploatacji.

Na czym polega system Tack-R?

System Tack-R to nowoczesne układy umożliwiające stworzenie dachu zielonego każdego typu. W skład systemu wchodzi:

 • grunt (np. Tytan Professional Abizol R-Dr);
 • paroizolacja (opcjonalnie) (np. MATIZOL STYRO TEK STANDARD);
 • papa podkładowa (np. STYROTEK lub GORDACH EXTRA PZ PYE PV250 S46 SM lub DELTA 4,0 SBS PYE PV 250 S40 SM);
 • papa wierzchniego krycia przeciwkorzenna (np. TACK-R GREEN S52 lub TACK-R GREEN S40);
 • mata ochronna-separacyjna (np. GreenGEO TEX 300);
 • geomembrana drenażowo-kumulacyjna (np. GreenDrain TR);
 • substrat do nasadzeń (np. ST Herba);
 • odpowiednia roślinność (intensywna albo ekstensywna).

Mat sys - Matizol

Korzyści dla dekarzy i instalatorów – bezproblemowe rozszerzenie działalności firmy

Łatwość montażu i renowacji dachów zielonych z wykorzystaniem kompleksowego systemu Tack-R umożliwia dekarzom bezproblemowe poszerzenie zakresu usług, poza standardowe działania.

 • Dekarz stosujący system Tack-R może z powodzeniem tworzyć nietuzinkowe dachy zielone bez dodatkowych inwestycji w nowy skomplikowany sprzęt czy kosztowne szkolenia pracowników.
 • Więcej metrów kwadratowych zrealizowanych na jednej budowie to czysty zysk. Stawka z kilkunastu złotych za jednostkę powierzchni rośnie do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset.
 • Dekarz nie musi martwić się poszukiwaniem potrzebnych materiałów w składach budowlanych. W ramach jednego zamówienia może skompletować wszystkie elementy systemu, które wystarczy rozłożyć w odpowiedniej kolejności!
 • Dekarz może zaproponować przedłużony okres gwarancji dla zielonego dachu. System Tack-R jest lekki nawet przy pełnym nasączeniu wodą. Nie ma więc obaw, że konstrukcja nośna najwyższego stropu nadmiernie się ugnie czy zarysuje, powodując komplikacje powykonawcze. Dzięki przeciwkorzennym właściwościom pap wierzchniego krycia (potwierdzonych certyfikatem FLL) nie ma też ryzyka, że rozwijające się rośliny uszkodzą warstwę hydroizolacji.

Jak zmniejszyć koszty pośrednie przy układaniu papy termozgrzewalnej?

Koszty pośrednie dla dekarza wykonującego dachy płaskie to przede wszystkim gaz, potrzebny do rozgrzania mieszanki bitumicznej w papach termozgrzewalnych by zespolić je z podłożem lub podkładem. Na koszt robocizny wpływa również ilość odpadów, które trzeba uwzględnić w ilości potrzebnych materiałów, a także czas pracy.

Stosując system Tack-R można zmniejszyć zużycie gazu, a także skrócić czas układania hydroizolacji. Wpływa na to kilka czynników:

 • rowkowana spodnia powierzchnia pap podkładowych oraz przeciwkorzennych pap wierzchniego krycia – płomień układa się na niej bardziej równomiernie i szybciej zapewnia optymalne rozgrzanie lepiszcza i przyspiesza układanie papy termozgrzewalnej;
 • wysoka jakość bitumu stosowanego w produkcji pap w systemie umożliwia jego bardziej równomierny wytop, bez tworzenia się niepożądanych bąbli i kraterów. Dzięki temu nie ma trudności z odbiorem robót przez nadzór budowlany;
 • specjalnie zaprojektowana, cienka folia na spodzie pap. Warstwa ta skutecznie zabezpiecza każdą rolkę przed sklejaniem podczas składowania i transportu. Z drugiej strony nie wymaga ona dużej ilości ciepła do rozpuszczenia i usunięcia zabezpieczenia. To również wpływa na mniejsze niż standardowo zużycie gazu podczas montażu pap;
 • bardzo duża wytrzymałość na rozerwanie naszych termozgrzewalnych pap podkładowych i pap wierzchniego krycia. Ta właściwość znacznie redukuje kłopoty ze sztukowaniem, układaniem zakładów i dodatkowym uszczelnianiem uszkodzonych powierzchni izolacji, które często się zdarzają przy układaniu pap słabszej jakości. Papy z systemu Tack-R umożliwiają efektywniejszą pracę, optymalne wykorzystanie materiału oraz zapewniają wysoką jakość całej izolacji.

 

Podsumowanie

System Tack-R to kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu tworzenie a także renowacja nowoczesnych ogrodów dachowych jest łatwe, sprawne i zwiększa efektywność pracy wykonawców. Zapewnia przy tym bardzo wysoką jakość i trwałość dachów zielonych.

X