Baza Wiedzy

Pewny dach – nowoczesna modernizacja pokryć dachowych

Solidny dach powinien służyć przez dziesięciolecia, dlatego szczególnie ważna jest staranność jego wykonania oraz dobór właściwych materiałów. Pokrycie dachowe to element konstrukcji, który jest narażony nie tylko na szkodliwe działanie czasu, ale także na uszkodzenia. Silny wiatr, opady czy zalegający śnieg – to czynniki stanowiące ważny sprawdzian dla izolacji oraz systemu odwodnienia. Czy jest sposób na trwały i mocny dach, bez kosztownych eksperymentów?

Systemy pokrycia dachów płaskich

Pokrycia dachów płaskich, charakterystycznych także dla budownictwa wielkopłytowego, mogą być wykonywane w systemie jedno- i dwuwarstwowym. Istotnym elementem jest dobór materiałów, które spełnią najwyższe wymogi jakościowe, przeznaczonych zarówno do prac z nowym pokryciem, jak i do renowacji. Aby zachować szczelność pokrycia dachowego najważniejszy jest wybór odpowiedniej papy, dostosowanej do danego podłoża. Użycie niewłaściwego typu może powodować zniszczenie wkładki papowej, rozerwanie powłoki oraz utratę ochrony wodnej.  Główne powody utraty szczelności pokrycia dachowego to czynniki atmosferyczne oraz naturalny proces starzenia materiałów. Gruntowna renowacja tej części budynku wiąże się zazwyczaj z dużymi kosztami i sporym nakładem prac, jednak dzięki użyciu materiałów hydroizolacyjnych takich jak papy termozgrzewalne modyfikowane SBS oraz powłokowe masy bitumiczne, można skutecznie  odnowić i zabezpieczyć stare pokrycia dachowe. W ofercie Seleny znajdziemy szeroki wybór asortymentowy tych produktów tworzący  system spełniający najwyższe wymagania ochrony obiektów przed działaniem wody i wilgoci – łatwy w montażu i wyjątkowo trwały w eksploatacji.

Więcej…

Dobre gatunki pap

Dobór materiałów w konkretnym zastosowaniu jest zależny od warunków podłoża, jego stabilności, oczekiwanego czasu eksploatacji, a także zasobności kieszeni inwestora.

Bardzo wysokie parametry jakości ma papa termozgrzewalna wierzchniego krycia Matizol Max WZ PYE PV250 S52, o wysokiej wytrzymałości  pokrycia, produkowana na wkładce poliestrowej oraz modyfikowana elastomerem SBS. Grubość 5,2 mm oraz najwyższa dostępna na rynku giętkość, gwarantują wysoki standard i wygodę stosowania. Papy wierzchniego krycia mogą być wykorzystywane do montażu w układzie jedno- i dwuwarstwowym, zarówno metodą zgrzewania jak i mechaniczną – w zależności od warunków projektowych lub wymagań  inwestora.

Papy  podkładowe, różniące się od pap wierzchniego krycia m.in. rodzajem posypki, są oferowane w szerokim wyborze asortymentowym oraz służą do wykonywania poziomych i pionowych izolacji przeciwwilgociowych typu A, a wybrane są dedykowane do izolacji przeciwwodnej typu  T/ciężkiej/. Wygodnym rozwiązaniem jest także samoprzylepna papa Matizol Styro Tek, którą mocuje się przy wykorzystaniu jej własności samoprzylepnych – pozwala to zaoszczędzić czas i koszty pracy podczas inwestycji. Matizol Styro Tek, ze względu m.in. na parametry giętkości, idealnie nadaje się do obróbek attyk oraz innych elementów dachowych.

Renowacja dachów płaskich

Szczególnym przeznaczeniem pap wierzchniego krycia i podkładowych jest renowacja starych pokryć dachowych. W tym przypadku należy dodatkowo zastosować papę wentylacyjną, kominki wentylacyjne oraz masy gruntujące i konserwujące marki TYTAN. Produkty te mogą być wykorzystywane jako system, ułatwiając modernizację nawet w najtrudniejszych warunkach. Dobrym rozwiązaniem jest masa bitumiczna ABIZOL– „czarne złoto”, stosowana jako zabezpieczenie dachów (a także fundamentów), stanowiąca wysoką ochronę przed wodą, wilgocią i mrozem. Do renowacji dachów polecana jest izolacyjna, powłokowa masa asfaltowa DACHOLEUM. Może być ona uzupełniona o dodatkową ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV, spowalniającą także procesy starzenia – czyli Posypkę papową, stosowaną bezpośrednio na DACHOLEUM. Starzenie się powłok dachu stanowi duży problem dla inwestorów, dlatego aby zadziałać prewencyjnie i skutecznie, można zastosować hydroizolacyjno-dekoracyjną powłokę asfaltowo-aluminiową ALUBIT. Wyraźnie opóźnia ona proces zużycia, zabezpiecza powłoki bitumiczne i  chroni dach przed nagrzewaniem.

Technologia Super Montaż

Papy Matizol są wytwarzane w technologii Super Montaż – to nowa generacja pap asfaltowych, dostępnych na rynku materiałów budowlanych. Innowacja tego rozwiązania polega na profilowaniu spodniej powierzchni masy powłokowej wzdłuż wstęgi papy, przez co zwiększa się obszar, na który oddziałuje płomień palnika podczas aplikacji. Pozwala to efektywniej wykorzystać energię zgrzewania i skrócić czas montażu, co dla inwestora oznacza wymierne oszczędności finansowe. Istotną zaletą pap Super Montaż jest obniżenie czasu zgrzewu, dzięki czemu ogranicza się prawdopodobieństwo przegrzania i starzenia technologicznego asfaltu. Papa dłużej zachowuje swoje parametry wytrzymałościowe i hydroizolacyjne, a tym samym wydłuża się trwałość pokrycia dachowego.

Papy Matizol uzyskały klasyfikację NRO – jako nierozprzestrzeniające ognia zewnętrznego, według europejskiego systemu klasyfikacyjnego, określonego normą EN 13501-5. To dopuszczenie konieczne jest w przypadku stosowania pap na pokryciach dachowych o powierzchni ponad 1000 m2.